بلیط هواپیما برای استانبول و یافتن پیدایش دراویش استانبول

شاید امروزه رقص و سماع دراویش در استانبول به یک جاذبه تماشایی تبدیل شده باشد، اما ریشه این رسم به تصوف و فرمان مولوی بازمی‌گردد که در سال ۱۳۱۲ میلادی در شهر قونیه این فرقه را تاسیس کرد. صوفی‌ها پیروان شاعر ایرانی، اسلام‌شناس و عارف صوفی «جلال‌الدین محمد رومی» موسوم به مولوی هستند. 

امروزه رقص دراویش به یک جاذبه فرهنگی در ترکیه تبدیل شده و اجرای این رسم توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در مکان‌های مختلف سازمان‌دهی با  قیمت بلیط هواپیما می‌شود. سایت ما نگاهی به برخی از بهترین مکان‌ها برای تماشای این رقص در استانبول انداخته است. برای خرید بلیط هواپیما استانبول و تهیه بلیط هواپیما خارجی از خدمات سایت ما استفاده کنید.

رقص دراویش استانبول: چه زمان و کجا؟

شاید امروزه رقص و سماع دراویش در استانبول به یک جاذبه تماشایی تبدیل شده باشد، اما ریشه این رسم به تصوف و فرمان مولوی بازمی‌گردد که در سال ۱۳۱۲ میلادی در شهر قونیه این فرقه را تاسیس کرد. صوفی‌ها پیروان شاعر ایرانی، اسلام‌شناس و عارف صوفی «جلال‌الدین محمد رومی» موسوم به مولوی هستند. امروزه رقص دراویش به یک جاذبه فرهنگی در ترکیه تبدیل شده و اجرای این رسم توسط وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه در مکان‌های مختلف سازمان‌دهی می‌شود. نگاهی به برخی از بهترین مکان‌ها برای تماشای این رقص در استانبول انداخته است.

اولین صوفی خانه در استانبول گالاتا نام دارد که در سال ۱۴۹۱ میلادی تاسیس شده و به دلایلی چون آتش‌سوزی و زمین‌لرزه بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. این خانه در دوران حکمرانی سلطان عبدالمجید (۱۸۲۳ تا ۱۸۶۱) شکل نهایی خود را به دست آورد. وقتی‌که قانون در سال ۱۹۲۵ صوفی خانه را مجبور به تعطیلی کرد، ساختمان این مرکز تا سال ۱۹۴۶ و پیش از تبدیل شدن به یک موزه، به‌عنوان مدرسه مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه خانه مولوی نمایشگاهی برای نمایش زندگی صوفیان، سازها، هنرها، عکس‌ها و نقشه‌های تاریخی از صوفی خانه‌های سابق سراسر ترکیه است. قطعا یکی از جنبه‌ها مهم خانه مولوی اجرای مراسم رقص دراویش بعد از بلیط هواپیما خارجی در یکشنبه‌های هر هفته راس ساعت ۵ عصر است.

ایستگاه قطار سیرکِجی (Sirkeci)

ایستگاه قطار سیرکجی در سال ۱۸۹۰ توسط شرکت راه‌آهن شرقی ساخته شد و به‌مانند ایستگاه قطار حیدر پاشا در بخش آسیایی، سمبلی برای این شهر شناخته می‌شود. پس از جنگ کریمه، وجود یک خط آهن برای اتصال اروپا و استانبول از نظر حکمرانان عثمانی امری حیاتی تشخیص داده شد. به همین خاطر یکی از شرکت‌های مطرح این کشور، اورینت اکسپرس، شروع به احداث خط آهنی از پاریس به‌طرف استانبول در سال ۱۸۸۳ کرد و آن را در سال ۱۹۷۷ به پایان رساند. رقص دراویش در این محیط حیرت‌انگیز و نوستالژیک به جذابیت بیشتر آن می‌افزاید. آن‌ها هر دوشنبه، سه‌شنبه، چهارشنبه و یکشنبه راس ساعت ۷:۳۰ شب به اجراهای خود می‌پردازند. گردشگران  را با بلیط ارزان هواپیما باید برای تماشای این مراسم بلیت تهیه کنند.

تجربه درویشی در حجاپاشا (Hodjapasha)

حجاپاشا در گذشته یک حمام بود که تاریخ ساخت آن به دوران شکوه امپراتوری عثمانی بازمی‌گردد. این حمام بعدها به‌منظور تبدیل به یکی از جذاب‌ترین مراکز اجرا و فرهنگی استانبول تغییر کاربری دارد. این مرکز فرهنگی که مجهز به فناوری نمایش ۳۶۰ درجه است، محلی تماشایی برای اجرای رقص دراویش همراه با ارائه اطلاعات و همچنین نمایش اشیائی (شامل لباس‌ها و سازها) متعلق به جهان دراویش محسوب می‌شود. این اجراها در روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و شنبه هر هفته راس ساعت ۷ شب برگزار شده و افراد می‌توانند علاوه بر تهیه بلیت حضوری، آن را به‌صورت آنلاین نیز خریداری کنند. این مرکز نمایشی بسیار پیشرفته علاوه بر این میزبان اجرای رقص‌های سنتی ترکیه‌ای و همچنین یک رقص عثمانی مدرن با نام «رز سفید» است.

تغییر جهت متن حول محور عمودی

 

برچسب ها: بلیط هواپیما ,

[ بازدید : 21 ]

[ دوشنبه 1 مرداد 1397 ] 14:39 ] [ رضا رمضانی ]

[ ]

سئو سایت ساخت وبلاگ افزودنی های بتن
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]