نوشته‌های روی بلیط هواپیما چه می‌گویند؟

سال‌ها پیش، خرید بلیط خارجی شکل و شمایل خاصی داشت؛ چیزی بود شبیه به یک دفترچه یادداشت یا دسته چک با جلدی آبی رنگ. اما از آن زمان تا به حال بلیط هواپیما خیلی تغییر کرده است. اطلاعات مختلف و واژه‌های متفاوتی روی این بلیط‌ها نوشته شده است؛ برخی از این اطلاعات خیلی مهم است به طوری که اگر آنها را نادیده بگیرید ممکن است قبل یا حین پرواز با مشکلاتی مواجه شوید. مانند میزان بار؛ اگر وزن بار شما بیشتر از عددی باشد که روی بلیط نوشته شده در فرودگاه با مشکل مواجه می‌شوید. حتی ممکن است لازم باشد برخی از بارهای‌تان را از چمدان خارج کنید. اگر دلتان می‌خواهد بدانید نوشته‌های روی بلیط داخلی چه اطلاعاتی به شما می‌دهند، آنچه در ادامه می‌آید را مطالعه کنید.

نام و نام‌خانوادگی
اگر از بلیط پرواز بلیط خارجی داخلی‌تان پرینت بگیرید یا همان نسخه الکترونیکی‌اش را مشاهده کنید، نخستین عنوانی که به چشم‌تان می‌خورد، نام و نام‌خانوادگی شماست. در بالاترین قسمت بلیط در یکی کارد مجزا، نام و نام‌خانوداگی شما به فارسی در سمت راست و به لاتین در سمت چپ نوشته شده است.

پس از دریافت بلیط دقت کنید که این نام و نام‌خانوادگی مطابق با نام و نام‌خانوادگی شما در اوراق هویتی‌تان (شناسنامه و کارت ملی) باشد. اگر ایرادی در این زمینه وجود دارد، حتماً آن تفاوت یا ایراد را با هماهنگی با صادرکننده بلیط‌تان برطرف کنید چرا که در غیر این صورت در زمان پرواز و در فرودگاه با مشکل مواجه خواهید شد.اطلاعات پرواز
در ادامه بلیط‌‌تان به دو قسمت تقسیم می‌شود: اطلاعات پرواز در سمت چپ و اطلاعات بلیط در سمت راست
اطلاعات پروازتان مبدأ و مقصد شما را نشان می‌دهد؛ اگر فرودگاه مقصد یا مبدأ، چند ترمینال داشته باشند، شماره ترمینال نیز در این قسمت درج شده است. کمی پایین‌تر تاریخ پرواز شما به شمسی و میلادی دیده می‌شود، سپس ساعت پرواز و در نهایت ساعت رسیدن قید شده است. به این ساعت‌ها دقت کنید تا از پرواز جا نمانید؛ برای پروازهای داخلی باید حداقل ۲ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. تمام این اطلاعات در سمت راست اطلاعات پرواز به فارسی و در سمت چپش به لاتین نوشته شده است.

برای جستجو و خرید بلیط‌ هواپیما، اینجا بلیط خارجی کنید.
اطلاعات بلیط
نخستین داده قسمت اطلاعات بلیط، نام ایرلاین‌تان است. سپس مدل هواپیما را می‌بینید؛ اینکه هواپیمای شما ایرباس، بوئینگ، فوکر یا… است در این قسمت مشخص شده است. نوع کابین پروازتان، اعم از اینکه بیزینس کلاس است یا اکونومی، بعد از مدل هواپیما دیده می‌شود. اگر بخواهید بدانید چند کیلو بار می‌توانید با خود ببرید، عدد دقیقش در انتهای بلیط نوشته شده است. در قسمت اطلاعات بلیط نیز تمام این اطلاعات هم به فارسی و هم به لاتین چاپ شده‌اند.

شماره‌های مهم
در بالای ستون آخر، لوگوی ایرلاین شما به تصویر کشیده شده است. بعد از آن شماره پروازتان دیده می‌شود؛ شماره پرواز در فرودگاه به شما کمک می‌کند که گیت پروازتان را به سرعت پیدا کنید. زمانی که وارد فرودگاه می‌شوید، باید گیت پروازتان را بیابید تا بارتان را تحویل بدهید. ممکن است در همان بازه زمانی چند پرواز از ایرلاین‌های مختلف برای مقصد شما وجود داشته باشد؛ بنابراین برای اینکه به اشتباه نیافتید و به سراغ گیت پرواز دیگری به همان مقصد نروید، باید شماره پروازتان را بدانید. شماره پرواز نوشته شده در بلیط را با شماره پرواز قیدشده در مانیتور بالای گیت‌ها تطبیق دهید و به سمت گیت مخصوص پرواز خودتان بروید. کمی پایین‌تر شماره بلیط شما نوشته شده است، این شماره، اعتبار خرید شماست. شماره مرجع یا PNR که مخفف passenger name record است در انتهای ستون درج شده و به معنای ثبت نام مشتری است. این کد را هر ایرلاین به صورت مجزا اعلام می‌کند و به ازای هر رزرو به مشتری داده می‌شود. PNR نوعی شماره نوبت است؛ گویا به مشتری می‌گوییم در صف بمان، وقتی نوبتت شد می‌پرسیم چند نفر هستید، اگر ظرفیت داشته باشیم پذیریشت می‌کنیم و بلیط می‌فروشیم. در واقع ایرلاین‌ها برای اینکه بتوانند مشتری‌هاشان را منظم کنند و به آنها سرویس بدهند از این شماره مرجع استفاده می‌کنند.


اطلاعات جانبی
شماره سفارش پایین بعد از جدول اطلاعات بلیط و پرواز، مهم ترین شماره و راه ارتباطی بین ما و مشتری‌های‌مان است. زمانی که با مرکز تماس ارتباط برقرار می‌کنید و سوال یا مشکلی دارید، باید این شماره را بدهید تا به شما کمک کنیم. شماره سفارش، یک کد منحصر به فرد بین ما و مشتری‌های تیک بان است؛ در زمان استرداد، هم کاربران با اعلام همین شماره، می‌توانند بلیط‌شان را استرداد کنند.


پس از کادری که اطلاعات پرواز و  بلیط خارجی در آن نوشته شده، اطلاعات جانبی ضروری برای پرواز داخلی را خواهید دید. شرایط استرداد بلیط و میزان جریمه با توجه به شناسه نرخی، از جمله این اطلاعات است. در ستون دیگر هم جزئیات قیمت پرواز را مشاهده می‌کنید، که شامل قیمت بلیط، مالیات و مجموع این دو است.
در انتهای بلیط هم توصیه‌های قانونی، خطاب به مسافر ذکر شده است تا سفر بی‌دردسر و راحتی داشته باشد.

 

برچسب ها: خرید بلیط خارجی , بلیط خارجی , استرداد بلیط , آرامش در سفر با هواپیما , خرید بلیط ارزان قیمت هواپیما ,

[ بازدید : 175 ]

[ يکشنبه 29 مهر 1397 ] 10:27 ] [ رضا رمضانی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]