بلیط هواپیما چگونه قیمت‌گذاری می‌شود؟


بلیط خارجی هواپیما چه طور قیمت‌گذاری می‌شود؟

آن طور که تجربه نشان داده، در پروازهای مختلف ایرلاین‌های داخلی، کلاس اکونومی و بیزینس کلاس تفاوت چندانی با هم ندارند. و مزیت بیزینس کلاس به اکونومی این است که عموماً صندلی‌های راحت‌تری دارند و فاصله‌شان با صندلی‌های جلویی بیشتر است، در نتیجه مسافران فضای پای بیشتری دارند. اما شاید اصطلاح کمتر آشنا شناسه نرخی یا کلاس نرخی است.

شناسه نرخی چیست؟

زمانی که بلیط هواپیما می‌خرید، عنوان شناسه نرخی یا کلاس نرخی را در بلیط مشاهده می‌کنید که مقابل آن یک حرف انگلیسی نوشته شده است. در واقع این شناسه‌ها تنها باعث تمایز در قیمت بلیط می‌شوند. مثلاً ممکن است که بلیط هواپیما در شناسه نرخی N در یک ایرلاین ارزان‌تر از شناسه نرخی Q باشد. در واقع ایرلاین‌ها از این شناسه‌های نرخی در قیمت‌گذاری بلیط‌های سیستمی استفاده می‌کنند تا بتوانند قیمت‌های مختلفی را (با توجه به موقعیت زمانی و شرایط، ارزان‌تر یا گران‌تر) برای بلیط‌های‌شان ارائه دهند.


قیمت بلیط خارجی هواپیما


ضمناً بر اساس قوانین، قیمت این شناسه‌های نرخی ثابت است مگر اینکه به دنبال تغییر سالانه، ۱ بار در سال افزایش یابند. شرایط داخل هواپیما برای تمام مسافران شناسه‌های نرخی متفاوت یکسان است و فرقی در کیفیت امکانات و خدمات داخل هواپیما ندارد اما در زمینه‌های دیگر بین شناسه‌ها یا کلاس‌های نرخی تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.


تفاوت شناسه‌های نرخی

حتماً برای‌تان پیش آمده که هنگام خرید بلیط هواپیما، خصوصاً خرید آنلاین، متوجه تفاوت قابل توجه در قیمت بلیط‌های یک پرواز شده‌اید. این تفاوت قیمت به غیر از کلاس اکونومی و بیزینس کلاس، به شناسه نرخی پروازها بازمی‌گردد. اما هنگام خرید بلیط، دقت داشته باشید که تنها معیارتان قیمت بلیط نباشد و نیم‌نگاهی هم به شناسه نرخی داشته باشید. یکی از تفاوت‌های شناسه‌های نرخی، قوانین کنسلی آنهاست. در واقع در بیشتر موارد، ایرلاین‌ها از بلیط‌های ارزان‌تر، پس از کنسلی جریمه بیشتری کم می‌کنند و پول کمتری به شما بازمی‌گردانند. دیگر نکته‌ای که درباره شناسه‌های نرخی متفاوت اعمال می‌شود، میزان بار مجاز است. بر اساس قوانین ایرلاین‌ها، میزان بار شناسه‌های نرخی مختلف با هم فرق دارند.

در سایت آرامش در سفر با هواپیما  ما با سفر درست آشنا می شویم و می آموزیم که با بودن در کنار خانواده و سفر لذت ببریم.

برچسب ها: قیمت بلیط هواپیما , خرید بلیط هواپیما , معیارهای تعیین قیمت بلیط هواپیما , خرید آنلاین ,

[ بازدید : 219 ]

[ يکشنبه 29 مهر 1397 ] 10:33 ] [ رضا رمضانی ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]